Szkło hartowane a folia – czym się różnią

Szkło hartowane a folia - czym się różnią?

Ciężko sobie wyobrazić dziś funkcjonowanie bez telefonu komórkowego. Kupując nowego smartfona warto od razu zadbać o jego ochronę. Szczególnie o ochronę wyświetlacza, który podczas upadku podatny jest na uszkodzenia. Najczęściej powstają na nim pajączki, przy upuszczeniu na chodnik lub podłogę. Może się skończyć też niewielkimi śladami, tj. rysami. Dostępnymi zabezpieczeniami tego urządzenia są folia do telefonu i szkło ochronne, hartowane. 

Często użytkownicy telefonów zadają sobie pytanie, co lepsze folia czy szkło hartowane? Tak naprawdę jest to kwestia indywidualna, zależna od trybu życia użytkownika. Jeżeli urządzenie przez większość czasu leży na półce, biurku, a możliwość jego upuszczenia jest znikoma, folia ochronna będzie odpowiednim zabezpieczeniem. Jeśli jednak właściciel smartfona jest pracownikiem fizycznym albo aktywnie spędza czas, szkło hartowane będzie najlepszą ochroną. Jego cena dla najpopularniejszych modeli smartfonów nie jest taka wysoka, jakby się mogło wydawać. 

 

Kiedy już zostanie podjęta decyzja, co do rodzaju ochrony ekranu, należy wybierać oryginalne produkty znanych, dobrze ocenianych producentów. Zakup powinien nastąpić od razu po nabyciu nowego telefonu. 

Różnice 

Folia ochronna jest przezroczystą, cienką nalepką przyklejaną na ekran telefonu. Nie wpływa na dotyk urządzenia, pod warunkiem, że została wykonana z wysokiej jakości materiału. Koszt za tego typu zabezpieczenie jest niewielki, to główna zaleta folii, w odróżnieniu od szkła hartowanego, które będzie droższe. Folia spełnia ważną funkcję, mianowicie chroni przed zostawianiem odcisków palców użytkownika smartfona. Dzięki czemu widoczność ekranu się nie zmienia. Jak wiadomo podczas ciągłego użytkowania, ekran wyświetlacza może być brudny, poplamiony odciskami, tudzież potem. Folia ochronna zabezpiecza przed zabrudzeniami. Przydatna, jeśli telefon nosi się w kieszeni, torebce, a chce się zapobiec zarysowaniom. Szczególnie, gdy dotyczy to drogich urządzeń. Ekran smartfona jest niepodważalnie najczulszym i najwrażliwszym obszarem. Dlatego tak ważna jest obrona przed możliwymi uszkodzeniami. 

Do wytworzenia szkła hartowanego niezbędna jest pomoc procesów termicznych i chemicznych, by podwoić jego trwałość, wytrzymałość. Muszą być one nadzorowane. Najpierw szkło jest podgrzewane, a następnie chłodzone przy pomocy specjalnych dmuchaw. W ten sposób jedna z powierzchni ma mniejszą temperaturę i się zaciska, a druga zostaje napięta. Szkło jest dzięki temu 10 razy bardziej wytrzymałe. Odporne na zadrapania przez ostre przedmioty. A jeśli zdarzy się upuścić telefon – ochroni wyświetlacz. W sytuacji mocnego uderzenia, szkło rozsypie się na małe kawałeczki, a ekran pozostanie w nienaruszonym stanie. Ponadto szkło hartowane jest łatwe w utrzymaniu w czystości. Znaczna ich większość posiada powłokę olefobową, dzięki której odciski palców nie pozostają na wyświetlaczu.

Jak już wcześniej wspomniano, to jaka ochrona wyświetlacza zostanie wybrana, zależy od indywidualnych potrzeb. Ważne, by nabyć ją od zaufanych producentów. Pozwoli to przez długi czas cieszyć się smartfonem, który pozostanie w idealnym stanie, dzięki folii ochronnej albo szkłu hartowanemu.

 

Data publikacji